9. saveta za uštedu električne energije pomoćiće Vam da smanjite vaše račune za struju. Čak iako nemate električne uredjaje sa visokom klasom energetskog razreda naši saveti doprineće da se potrošnja električne energije umanji.
9.saveta za uštedu električne energije
Život bez frižidera, veš mašine, šporeta, bojlera, sudo mašine i ostalih kućnih električnih aparata danas je nezamisliv. Kako su svi ovi uredjaji bele tehnike svakodnevno u upotrebi oni troše odrdjenu količinu električne energije. Da Vam računi za struju ne bi bili visoki sa par naših korisnih saveta uštedećete ne malu količinu novca.
Očistite kondezator na frižideru
Da li ste primetili kada pomerite vaš frižider tokom čišćenje kuhinje da se na zadnjoj strani nalazi kondezator. Prašina i prljavština koja se nahvatala na kondezatoru spečava efeikasan rad frižidera do 25%. Zato savetujemo da se na svaka 3. meseca isključi frižider sa napajanja struje i očisti nakupljena prašina na kondezatoru.
Stavite frižider okrenut ledjima na spoljni zid
Toplota izbija sa zadnjeg dela frižidera i ukoliko je on okrenut ka spoljnom zidu brže će apsorbovati toplotu. Time će se postići maksimalna efeikasnost frižidera uz minimalnu potrošnju električne energije. Poželjno je da frižider bude udaljen od svakog izvora toplote ( šporeta, TA peći, grejalice, radijatora)
Ne odlažite toplu hranu u frižider
Želite da se spremljena hrana ne pokvari, pa iz tog razloga nekada požurite da tek spreljenoj jelo odložite u frižider. Ovo je velika greška. Hranu prvo treba dobro ohladiti pa tek onda ubaciti u rashladni deo u frižideru. U sprotnom frižider mora više da radi kako bi održao zadtu temperature u rashladnom prostoru a sami tim će potrošnja struje biti uvećana.
Stavite poklopce na šerpe
Kuvanje povrća, testenine, supe bez poklopca na šerpi zahteva duže vreme kuvanja hrane i veću potrošnju struje. Stavljanjem poklopca na šerpu ili lonac skraćujete vreme kuvanja čime se ujedno štedi električna energija. Takodje savetujemo da dimenzija šerpe treba da bude adekvatna pričniku ringle šporeta jer se tako sprečava rasipanje toplotne energije.
Očistite rernu šporeta
Izgoreli komadići hrane i prosute masnoće u rerni upijaju toplotu pa zato morate redovno rernu održavati. Zaprljana rerna sprečava toplotu iz grejača da za kratko vreme ispeče hranu pa je potrošnja stuje uvećana.
Čišćenje kamenca u bojleru
Poznato je da bojler u kupatilu veliki potrošač električne energije prilikom zagrevanja vode. Potrošnja struje biće još veća ako se u kaznu bojlera i na grejaču natložio kamenac. Redovno čišćenje kamenca u bojleru doprineće da bojler bude energetski efiksniji. Prepručujemo da se čišćenje bojlera radi svake godine.
Obavezno napunite mašinu za veš
Mašinu za veš nikada ne uključujte polu praznu već je napunite prljavim vešom u količin koja je predvidjena upustvom za kapacitet bubnja i program pranja. Još jedan koristan savet za uštedu električne energije je pranje veša noću tokom jeftine tarife struje.
Nepunite ketl do kraja
Ketl je jedan od kućnih aparata koji troši veliku količinu struje. Obično u ketl sipamo više vode nego što nam je potrebno da proključa za čaj ili kafu. Zato prilikom zagrevanja vode odmerite potrebnu količinu i time uštedite električnu energiju.