Šta je korona virus i kako se mogu zaštititi je pitanje na koje se ovih dana najčešće traži odgovor. Identifikovan je kao uzrok epidemije bolesti koja je započela u Kini 2019. Bolest se zove koronavirusna bolest 2019 (COVID-19). Pokušaćemo da damo odgovor na pitanje šta je korona virus i kako se mogu zaštititi.
Šta je korona virus i kako se mogu zaštititi?
Ovaj virus je iz porodice virusa koji može izazvati bolesti poput prehlade do teškog akutnog respiratornog sindroma.
Zabeleženi su slučajevi COVID-19 u velikom broju zemalja širom sveta. U martu 2020. SZO je proglasila globalnu pandemiju. Svetska zdravstvena organizacija prati situaciju i na njihovom sajtu objavljuje i ažurira preporuke za lečenje i prevenciju.
Kako se širi COVID-19 ?
Čini se da se ovaj virus širi medju osobama koje su bile u bliskom kontaktu. Širi se respiratornim kapljicama kada neko zaražen virusom kašlje ili kija.
Koji su simptomi ?
Simptomi mogu biti vrlo blagi, do teških koji uključuju temperaturu, kašalj i nedostatak daha. Neke osobe nemaju simptome. Simptomi se mogu pojaviti dva do 14 dana nakon izlaganja virusu.
Da li se virus može sprečiti ili lečiti?
Vakcina trenutno nije dostupna protiv virusa COVID-19 . Ne preporučuje se lečenje antivirusnim lekovima. Lečenje se usmerava na ublažavanje simptoma.
Šta mogu učiniti da ne budem bolestan od korona virusa ?
Pridržavajte se sledećih mera predostrožnosti kako bi izbegli COVID-19 :
-Izbegavajte velike događaje i masovna okupljanja.
-Izbegavajte blizak kontakt sa osobama koje su bolesne ili imaju simptome.
-Držite distancu između sebe i drugih ako se virus COVID-19 širi u vašoj okolini. Posebno ako imate veći rizik jer bolujete od hronične bolesti poput karcinoma, dijabetesa, visokog pritiska.
-Često perite ruke sapunom i toplom vodom najmanje 20 sekundi ili koristite sredstvo za pranje ruku na bazi alkohola koje sadrži najmanje 60% alkohola.
-Kada kašljete ili kijate, pokrijte usta i nos laktom ili maramicom. Bacite upotrebljenu maramicu u kesu pa u kantu za djubre.
– Možete da sa zarazite ako dodirnete površinu na koju je pala kapljica, a zatim pipnete oči, nos ili usta. Izbegavajte da dodorujete oči, nos i usta ako vam ruke nisu čiste.
-Očistite i dezinfikujte površine koje često svakodnevno dodorujete.
-Ako posećujete markete i pijace izbegavajte direktan kontakt golim rukama sa površinama koje mogu biti zaražene poput tezgi, držača za kolica.U zatvorenom prostoru gde ima više ljudi nosite rukavice i maske.
Ako imate hronične bolesti možda imate veći rizik od zaraze. Obratite se svom lekaru koji će Vas obavestiti o drugim načinima zaštite.
Šta mogu učiniti ako sam možda zaražen korona virusom ?
Pridržavajte se uobičajenih mera predostrožnosti za izbegavanje respiratornih bolesti i COVID-19 , kao što je često pranje ruku, prekrivanje kašlja, čišćenje površina koje najčešće dodirujete i izbegavajte deljenja ličnih predmeta sa drugima.
Ako imate simptome ili ste bili izloženi virusu odmah se obratite svom lekaru. Obavestite svog lekara ukoliko ste imali bliski kontakt sa svima koji su pozitivni na COVID-19.
Ostanite izolovani u odvojenoj sobi od porodice i kućnih ljubimaca koliko je to moguće. Izbegavajte deljenje posuđa, čaša, posteljine i drugih predmeta u domaćinstvu. Koristite odvojeno kupatilo od porodice ako je moguće.
Budite neko vreme kod kuće i sledite preporuke lekara.Ukoliko dodje do pogoršanja stanja možda će vam trebati bolničko lečenje.
U nasoj zemlji uvedene su stroge preventivne mere koje će nadamo se ublažiti širenje korona virusa.
Da bi pravilno odžavali higijenu potrebno je da su Vam u kući svi električni aparati ispravni i u funkciji. Pranje ruku toplom vodom više puta u toku dana je najbolja preventiva. Ukoliko vam bojler nije ispravan potreban vam je dobar iskusan električar koji će dijagnostikovati kvar. Pozovite servis za bojlere Novi Sad. Popravka i servis bojlera biće uradjena u najkraćem vremenskom roku.