Kuvati zdravo znači živeti kvalitetno. Da li je previsoka cena odricanja nekih namirnica zarad boljeg zdravlja? Kuvati zdravo ne znači odreći se svega što ste do sada jeli. Ne morate brzo promenti celokupnu ishranu već je postepeno možete uvoditi u svoj život dok se ne naviknete na nju.
Kuvati zdravo
Kuvati zdravo ne znači samo izbaciti masti i ugljene hidrate iz ishrane. Obroci treba da budu izbalansirani tako da se u organizam unosi dovoljno proteina, minerala, vitamina, masti i ugljenih hidrata i sve to u skladu sa sportskom aktivnošću i vašim godinama. Zdrava ishrana treba da bude vaša želja i da Vam ne predstavlja opterećenje. Ukoliko to sebi nametnete kao obavezu najčešće se dešava da dolazi do odustajanja od ovakvog načina kuvanja. Efekat zdrave ishrane se ne oseća odmah već vremenom ono počinje polako da utiče na vaše telo i um. Izbacivanjem brze hrane, šećera, trans masti primeteićete kako dobijate dosta više energije za obavljanje svakodnevnice. Isto tako konzumiranjem zdrave hrane nećete se osećati naduto i pospano nakon obroka a kvalitet kose i kože će se popraviti.
Kuvajte na pari
Kuvanje na pari je najzdraviji način pripremanja hrane. Uz kvalitetan šporet i ispravne ringle kuvanje na pari nije teško. Ako žurite obrok možete brzo pripremiti ukoliko vaš šporet ima ekspres ringle. Takodje postoji i poseban električni aparat za kuvanje na pari koji se sastoji iz tri dela. U njemu možete pripremiti tri različita obroka u isto vreme. Kuvanjem na pari namirnice ne gube svoja svojstva. Zadržavaju u sebi sve vitamine i minerale a ukus im je dosta intezivniji za razliku kada se one spremaju na klasičan način. Kada se meso i riba spremaju na pari ne moraju se dodavati ulje ili neke dodatne masnoće već će se spremiti u sopstvenom soku. Ako do sada niste probali ovakav vid kuvanja vreme je da to uradite.
Kuvanje povrća
Da se ne bi izgubili hranjljivi sastojci kuvanje povrća treba obaviti u poklopljenoj posudi. Pri kuvanju treba koristiti što manje vode a da povrće ne bude oljušteno. Ono treba da se kuva na temperaturi od 100 stepeni celzijusa. Vreme kuvanja zavisi od veličine, zrelosti i vrste povrća. Kada povrće postane mekano to je znak da trebate prestati sa njegovim kuvanje. Vodu u kom se skuvalo povrće možete iskoristiti za spemanje čorbe ili supe. Na ovakav način kuvanja sačuvaćete nutritivnu vrednost namirnice. Osim kuvanja na pari, možete koristiti metode za spremanja hrane poput blanširanja, dinstanja i pečenja na roštilju. Pronadjite neke zanimljive recepte i krenite sa zdravim obrocima. Imajte na umu da su mnogi vrhunski sportisti postigli velike uspehe kada su prešli na pravilan i zdrav način ishrane. Novak Djoković je najbolji primer.